TLOU: LEFT BEHIND (DLC) – RECENZJA

 photo OKL9_zps31723e9c.png

THE LAST OF US to gra która zapisała się już w kanonie gier konsolowych i tkwi na bardzo wysokich miejscach, jeśli mówimy o grywalności, fabule czy grafice. Twórcy gry przedstawiając historię małej Ellie i Joela zostawili sobie lekka lukę która mogli wypełnić DLC i tak właśnie się stało za sprawą LEFT BEHIND.

 photo OKL9_zps31723e9c.png

Mała, wyszczekana Eliie którą poznaliśmy w podstawowej wersji gry nie zapowiadała się na postać która mocno zapadnie nam w pamięć, okazało się inaczej i bardzo dobrze bo wraz z Joelem stworzyła parę którą długo nie zapomnimy po przejściu TLOU. Kończąc podstawę dowiedzieliśmy się z rozmowy iż Ellie znała kiedyś pewną czarnoskórą dziewczynę która była jej przyjaciółką, opowiadanie kończy się dość nagle i pozostawia w głowach wiele pytań. Left Behind da nam odpowiedzi na nie, bo właśnie o tym czasie w życiu Ellie mówi, tutaj to Ellie jest główną bohaterką wraz z jej przyjaciółką Riley.

Opisując w wielkim skrócie zarys fabularny tego dodatku mogę powiedzieć że akcja dzieje się w szkole wojskowej w strefie kwarantanny do której uczęszczają obie bohaterki DLC. Pewnego dnia w szkole zachodzą bardzo niepokojące sceny które na zawsze zmieniają postrzeganie i tak już mocno spaczonych dziewczyn. Mówiąc spaczonych mam na myśli fakt iż obie urodziły się już po wybuchu epidemii i całkowicie inaczej postrzegają otaczający ich świat, całkowicie inaczej niż poznany później Joel a to ma kolosalne znaczenia dla prowadzenia fabuły w tak rozwiniętym dodatku do gry.

Nie powinien nikogo dziwić fakt iż w grze duży a przynajmniej znacznie większy nacisk postawiono na ukazanie relacji pomiędzy dziewczynami niż na walkę jak to miało miejsce w podstawowej wersji gry, taki zabieg może lekko rozczarować wszystkich tych którzy oczekiwali czegoś więcej niż tylko „poznawania siebie”. Skoro jesteśmy przy starciach z naszymi oponentami, warto wspomnieć o nowości jaką jest połączenie naszych przeciwników, w podstawie walczyliśmy albo z klikaczami albo z ludźmi tutaj są momenty w których jednocześnie spotykamy obie te grupy co wywiera na nas obranie całkowicie innej taktyki. Oczywiście najlepiej nie walczyć a przemykać pomiędzy wrogami lub postarać się tak poprowadzić akcje aby obie grupy się spotkały co spowoduje iż zajmą się „sobą” a my będziemy mogli przemknąć dalej.

 photo OKL9_zps31723e9c.png

Left Behind nie uniknęło kilku nieporozumień. Jak wiecie Ellie spotkała klikacza po raz pierwszy dopiero w podstawce u boku Joela, jednak klikacze pojawiają się także w dodatku więc powstaje pytanie – jak ?? Jest to wytłumaczone w dość kontrowersyjny sposób ale tego Wam nie zdradzę bo za dużo za spojluję.

Grając w LB odniosłem wrażenie że niewielkie znaczenie ma to co się dzieje wokół naszych bohaterek, a główny wątek opiera się na nich dwóch. I faktycznie tak jest, wszyscy Ci którzy chcieli od tego dodatku przedłużenia tego co widzieli w TLOU będą musieli lekko zweryfikować swoje poglądy. Mamy tu istne przedstawienie emocji ob nastolatek którym przyszło żyć w bardzo ciężkim świecie, bez rodziców i bez codziennych celów. W grze zobaczymy mnóstwo scen w których obie dziewczyny po prostu się bawią i nie zważają na to co się stanie jutro.

Wiele sytuacji oraz zachowań wydają się bardzo wiarygodne, mało jest gier a tym bardziej dodatków które budzą tyle emocji, obie bohaterki wydają się być zżyte ze sobą na śmierć i życie, ich zachowania cechują się prawdziwą przyjaźnią a nawet miłością, tak tak dobrze czytacie – miłością ale to powinny wyjaśnić Wam scenki przerywnikowe których tutaj nie brakuje.

Graficznie LEFT BEHIND to majstersztyk dorównujący podstawie, Naughty Dog wyrosło na miecz koszący w rękach Sony i bardzo się z tego cieszę bo mało jest gier na które czekam tak jak na te od Naughty Dog. Podkład muzyczny to także pierwsza klasa ale temu nie ma co się dziwić.

Podsumowując LEFT BEHIND jako dodatek do gry jest jednym z najbardziej udanych dodatków w historii gier wideo. Świetny dodatek do mistrzowskiej podstawy, razem tworzą wspaniały tytuł, pełny i ukazujący graczom mnóstwo z tego jak mogą i jak zapewne zachowywali by się ludzie w takich sytuacjach jak bohaterowie. DLC choć drogie (59zł) oferuje 2 godziny zabawy, dla jednych mało dla innych w sam raz, dla mnie jest dobrze bo są to intensywne 2 godziny. Jak nigdy gwarantuje świetną zabawę i jak nigdy wart jest każdej wydanej złotówki.

 photo OKL9_zps31723e9c.png

The Verdict

8Great