SPIDER-MAN – RECENZJA

 photo 1a19d174-9852-40df-ba42-517d8d605bf6_zpsae7a01a9.png

Pierwsze zapowiedzi najnowsze Spider-Mana były dla mnie niczym konkretnym, powiem szczerze że nie za bardzo jarałem się przygodami człowieka pająka bo większość gier na podstawie komiksów czy filmów jest po prostu słabe. Z tego wszystkiego cieszył mnie fakt że za grę odpowiedzialni są kolesie z Insomniac i że będzie to eks na PS4 co pozwalało mi wierzyć w dopracowanie tego tytułu. Jak wyszło ?? Na to pytanie odpowiem Wam w kolejnych akapitach naszej recenzji. Zapraszam…

 photo 1a19d174-9852-40df-ba42-517d8d605bf6_zpsae7a01a9.png

Wiele znaków na ziemi i niebie zwiastowało że najnowsza produkcja Insomniac Games będzie bardzo dobrą grą. Jednak tyle samo znaków budziło wiele kontrowersji na temat tego czy będzie to aż tak dobra gra, która przełamie złą passę gie na podstawie filmów czy komiksów. Jak zapewne wiecie wiele, jak nie większość gier na podstawie filmów i komiksów, z superbohaterami były tak słabe że aż ciężko o nich pisać. To samo dotyczy gier z człowiekiem pająkiem w roli głównej, niestety ale cała seria to po prostu bagno do którego nikt nie chce wchodzić, twórcy z Insomniac mieli więc bardzo ciężki orzech do zgryzienia aby nie trafić do tego bagna. I choć było to wiele, to twórcy tytułów ekskluzywnych mają wiele narzędzi i możliwości aby jak najbardziej oddalić od siebie taki finał. Nie inaczej było teraz, ale wróćmy do meritum czyli sedna całej gry.

Fabularnie Spider-Man to całkowity spinn off, lub jak kto woli całkowicie nie połączona przygoda człowieka pająka ze światem filmów czy komiksów. Insomniac postanowiło stworzyć całkowicie nową opowieść i chwała i m za to bo jest bardzo fajnie. Mamy tu oczywiście znane postacie i wiele nawiązań, jednak kręgosłup całej fabuły opowiada coś zupełnie nowego. Z misji na misję dowiadujemy się o dość dziwnych powiązaniach oraz ludziach którzy jak zapewne się domyślacie są złoczyńcami. Piszę tak tajemniczo bo nie chcę wam zdradzać za dużo, wolałbym jak byście sami dowiedzieli się co zaoferowali nam twórcy. Zdradzenie zbyt wielu aspektów i szczegółów zepsuje wam zabawę.

 photo 1a19d174-9852-40df-ba42-517d8d605bf6_zpsae7a01a9.png

Aby dobrze zrozumieć grę i wszystkie zasady jakie nią rządzą, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czym tak naprawdę jest ta gra. Nie powiem niczego odkrywczego jak powiem że jest to gra przygodowa z pół otwartym światem. Tak samo jak seria z Batmanem czy seria Infamous, Spider-Man to gra w której możemy zrobić prawie wszystko i co najważniejsze w momencie w którym chcemy. Linia główna idzie wraz z linią i misjami pobocznymi, rzeszą dodatkowych aktywności w postaci zaliczania zleceń od innych które pozwolą nam zdobywać żetony potrzebne do ulepszeń. Gra oferuje nam mnóstwo zabawy i nie mówię tu tylko o głównych misjach, ten aspekt gry jest mocno rozwinięty i pozwoli nam na kilkanaście konkretnych godzin na ich zaliczenie.

Mówiąc o zasadach czyli o mechanice gry, najważniejszym aspektem jest to jak się po nim poruszamy. Oczywiście nie będę odkrywczy jeśli powiem że w 90% odbywa się to za pomocą sieci i huśtania się na niej. W późniejszym etapie gry dochodzi jeszcze możliwość szybkiej podróży metrem ale to tylko w konkretne miejsca. Jednak wracając do huśtania się to powiem szczerze że początki są trudne, nie za bardzo można ogarnąć od razu cały system ale z chwili na chwile się to zmienia i dochodzimy do momentu w którym stwierdzamy że jest to najbardziej dopracowany system przemieszczania się po mieście z jakim mieliśmy styczność. Faktycznie się to sprawdza i od pierwszej sekundy czujemy się jak Spider-Man na wielkim ekranie.

Drugim bardzo ważnym aspektem całej rozgrywki jest walka. Nie ma co ukrywać że tytuł wzorowany był grach z Batmanem, dla tego system walki jest praktycznie identyczny. Kluczem do sukcesu jest wciskanie kwadratu bo to podstawowe uderzenie, do tego dochodzą jeszcze inne ciosy i kombinacje ale nie będę się tu rozpisywał o tym do czego zdolny jest Peter Parker bo o tym dowiecie się już przy pierwszej walce. Jako postać z komiksów wiemy że nasz bohater posiada on także szósty zmysł czyli zmysł pająka który pozwala nam na wyprzedzenie ciosu przeciwnika. Walki z bossami są dłuższą kopią walk z podstawowymi npc-ami. Choć wszystkie walki są bardzo dynamiczne, to faktem jest że są mocno powtarzalne i lekko nudzące, można byłoby się postarać o troszkę więcej nowości ale i tak jest bardzo dobrze.

Graficznie Spider-Man to rewelka, ale niczego innego nie spodziewałem się po tytule ekskluzywnym który był tworzony przez tak doświadczone studio. Centrum Nowego Jorku prezentuje się wręcz fenomenalnie, nawet każda najmniejsza uliczka jest stworzona i dopracowana z największą dbałością o szczegóły. Bardzo fajnym aspektem całej oprawy jest to że pomieszczenia w budynkach po których chodzimy posiadają swoje wnętrza, to coś co zasługuje na oklaski bo widać że twórcy nie poszli na łatwiznę i starali się stworzyć „żyjące” miasto a nie skopiowane bitmapy. Czuć że miasto żyje i to jest świetne, jest kolorowo, intensywnie i co najważniejsze prawdziwie. Cały Manhattan został odwzorowany z pietyzmem, najważniejsze lokację są takie jak naprawdę. Tak więc każdy kto zagra w najnowszego Spider-Mana będzie mógł się poczuć tu tak jak w prawdziwym Nowym Jorku.

Kwestia muzyczna jest drugoplanowa bo nie ma tu zbyt wiele muzyki, są oczywiście dźwięki ulicy i przechodniów które jak na tak mocno tętniące życiem miasto są bardzo realistyczne. Najważniejszym dla nas jest polski dubbing który tutaj, tak samo jak w innych grach wydanych przez polski oddział SIE jest na najwyższym poziomie. Tak dobrze dobranych głosów nie ma w innych grach u innych wydawców, nie ma co się oszukiwać że jest to ogromny plus każdego eksa w którego gramy na PS4.

Podsumowując SPIDER-MAN to tytuł który musicie mieć, musicie w niego zagrać bo dawno nie było tak ciekawej gry która wciąga na wiele godzin. Syndrom jeszcze kolejnej misji towarzyszy nam przy każdym podejściu do gry więc przygotujcie się na intensywną zabawę. Gra posiada kilka minimalnych błędów ale to nie do uniknięcia w tak dużej grze z otwartym światem. Ja osobiście polecam grę każdemu, bo jest warta nawet pełnej kwoty a uwierzcie mi że nie mówię tego zbyt często.

 photo 1a19d174-9852-40df-ba42-517d8d605bf6_zpsae7a01a9.png

The Verdict

9Amazing