RATCHET & CLANK (PS4) – RECENZJA

 photo 1a19d174-9852-40df-ba42-517d8d605bf6_zpsae7a01a9.png

Ratchet & Clank to już postacie kultowe, zdecydowanie można nazwać je maskotkami PlayStation tak samo jak Jaka i Daxtera czy SackBoya z LittleBigPlanet. Każdy z graczy który usłyszy te imiona od razu wie kim one są, to zdecydowanie sukces twórców z Insomniac Games którzy stworzyli ten duet na czas nieobecności innej postaci która była równie jak nie bardziej znana. Mowa tu o Crashu który do tej pory jest wywoływany przez graczy jednak problemy z licencją nie pozwalają twórcom na wskrzeszenie tej postaci na nowej generacji.

 photo 1a19d174-9852-40df-ba42-517d8d605bf6_zpsae7a01a9.png

Wracając do meritum nowy Ratchet & Clank to reedycja lub jak kto woli remake, nie remaster czyli projekt stworzony całkowicie od nowa i za to chwała producentom z Insomniac Games. Dzięki temu zabiegowi dostaliśmy coś więcej aniżeli to samo co w 2002 roku i to właśnie dzięki temu wiemy jak mogą wyglądać kolejne części tej wspaniałe serii.

Ratchet & Clank opowiada początek historii Lombaxa i robocika których losy postanawiają spleść się w najmniej oczekiwanym momencie. Ratchet który został odrzucony podczas kwalifikacji do grupy strażników kosmosu i Clank który jako jedyny uszkodzony model robota musi walczyć o swoje życie spotykają się właśnie wtedy kiedy obie te historie stają w martwym punkcie. Nowa odsłona Ratcheta jest o tyle lepsza od pierwowzoru bo świetnie opowiada tę historię, teraz to Kapitan Qwark robi za narratora który przez cały czas naszej wędrówki opowiada dzieje Ratcheta i Clanka innemu więźniowi. Ten zabieg spowodował że rozgrywka jest dużo bardziej ciekawa a gracz dużo lepiej chłonie wszystko to co przygotowali nam twórcy z Insomniac Games.

Akcja Ratchet & Clank dzieje się w galaktyce Solana, która jak zapewne wiecie zamieszkała jest przez wiele gatunków stworów. Po przejściu szeregu perypetii przechodzimy do meritum czyli do walki o istnienie galaktyki która jest zagrożona przez atak niejakiego Drake’a. To właśnie on dzięki wielkiemu działu ma na celu zniszczenie planet w całym układzie. My jako jedyni odważni stajemy do walki z Drake’m i podróżując od planety do planety staramy się przeciwstawić złu. Co ciekawe pod koniec naszej przygody odkrywamy ukryte dno tej machloi i poznajemy naszego prawdziwego wroga….

Pomimo faktu że grałem w ten tytuł kilkukrotnie, jako oryginał na PS2 i jako odświeżony kotlet na PS3, tak tu dopiero miałem wrażenie ze gram w całkowicie nowa odsłonę tej serii. Tak dobrych reedycji nam brakuje i jeśli wszystkie wydane do tej pory reedycje byłby tak dobre i dopracowane nie było by tego całego lamentu na temat odświeżanych kotletów. Ratchet & Clank na PS4 to hybryda gry i tego co zobaczymy na ekranach kin (tytuł jest poniekąd opowieścią wziętą z filmu) i to właśnie jego elementy zasilają grę w wielu przerywnikach filmowych…

 photo 1a19d174-9852-40df-ba42-517d8d605bf6_zpsae7a01a9.png

Rozgrywka nie zmieniła się w ogóle, ponownie dostajemy platformera który zawiera w sobie dużo strzelania i skakania. Mało tu zagadek logicznych i wielu graczom może się to nie podobać, jednak jak dla mnie stosunek wszystkich aspektów do siebie jest dobrany idealnie przez co rozgrywka po prostu nie nudzi i jest cały czas dynamiczna. Ten aspekt się nie zmienił bo zmienić się nie mógł, chyba nie ma wśród nas nikogo kto chciałby aby rozgrywka w tej serii uległa zmianie i oferowała coś zgoła odmiennego od pierwowzoru. Tak jak co część mamy tu szereg broni od standardowych pistoletów po grovitron czy pikselizator, każdą z tych broni z czasem używania ulepszamy ale to znamy w oryginału. Fajnym aspektem tej reedycji jest fakt że wszystko w grze jest lepsze od pierwowzoru, jest ulepszone i oferuje dużo więcej frajdy, oczywiście te zmiany zobaczą jedynie gracze którzy mieli styczność z oryginałem ale trzeba o tym wspomnieć bo właśnie to definiuje tę reedycję.

Gra choć dobra i dopracowana w wielu aspektach nie uniknęła błędów z oryginału. Mowa tu przede wszystkim o pracy kamery która potrafi zwariować i utknąć gdzieś za ścianą, mowa tu o pociskach które potrafią nas dojść nawet kiedy jesteśmy schowani za osłoną. Błędem jest także sporadyczne znikanie skrzynek na których stoimy w zależności od ustawienia kamery. Wiem ze są to błahostki dla tego możemy przejść obok nich obojętnie bo nie wpływają na odbiór tego tytułu negatywnie.

Tytuł zyskuje także w kwestii przeliczenia jakości, tego co tytuł oferuje co ceny. Gra oferująca dobrze ponad 10 godzin gry za cenę dwuletniego tytułu ?? Tak to możliwe tylko tutaj, Ratchet & Clank będzie kosztować 139 zł co jest świetnym bodźcem do kupna i zasilenia swojej domowej biblioteczki.

Graficznie Ratchet & Clank to czołówka gier przygodowych które ukazały się na PS4. Pomijam fakt ze jest to tytuł ekskluzywny który uniknął wszelkiego maści konwersji, ten tytuł jest na prawdę dopracowany pod kątem graficznym. Cały świat który przedstawili nam twórcy jest kolorowy, pełny wielu elementów na których warto zawiesić wzrok i co najważniejsze nie nudzi bo jest zróżnicowany. Aspekt muzyczny także wypadł bardzo dobrze bo muzyczka świetnie wpasowuje się w to co dzieje się na ekranie. Kolejnym aspektem z tym związanym jest polski dubbing, który ponownie wypadł rewelacyjnie choć nie uniknął błędów dotyczących poziomów głośności poszczególnych kwestii.

Podsumowując Ratchet & Clank to tytuł wybitny z kilkoma błędami. Rewelacyjna reedycja i jeśli tak maja wyglądać reedycje od Insomniac Games z otwartym portfelem przyjmę kolejne reedycje. Wielu graczy czekało na Ratcheta na PS4 i go dostało choć zapewne nie takiego jak chciała. Wśród graczy panuje niechęć do reedycji, remasterów i innych kotletów, jednak jeśli one wszystkie wyglądały by tak dobrze jak ten tej sytuacji by nie było. Z ręka na sercu mogę zachęcam wszystkich do kupna Ratcheta bo drugiej tak dobrej przygodówki nie znajdziecie nigdzie indziej.

 photo 1a19d174-9852-40df-ba42-517d8d605bf6_zpsae7a01a9.png

The Verdict

9.5Amazing